FIAT AUTO POLAND

Uczniowie klasy Technikum Pojazdów Samochodowych i klasa ZSZ o profilu samochodowym wraz z opiekunami – panią Moniką Łysik i panem Mariuszem Dziubanikiem pojechali na wycieczkę do Tyskiego Fiata.
Zakład w Tychach jest obecnie największą fabryką Fiata w Europie, a drugą co do wielkości na świecie, po brazylijskiej fabryce w Betim. Samochody produkowane przez Fiat Auto Poland są eksportowane do 68 krajów całego świata, m.in. do Japonii, a ten eksport stanowi około 3% wartości wszystkich transakcji tego rodzaju w skali kraju. Fabryka Fiata w Tychach produkuje samochody takie jak Fiat Panda, Fiat 500, Ford KA oraz Lancia Ypsilon. Kilka minut po godzinie 8, 7 listopada wyruszyliśmy małym autokarem spod szkoły. Aby wejść na teren zakładu, musieliśmy założyć kamizelki odblaskowe, które otrzymaliśmy na portierni. Na początku uczestniczyliśmy w projekcji filmu o fabryce, a następnie przewodnik opowiadał o etapach produkcji pojazdów. Potem zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każdą grupę przewodnik oprowadzał po fabryce. Wchodząc na pierwszy dział, jakim była spawalnia, otrzymaliśmy okulary ochronne. Tutaj większą część pracy wykonują roboty, które w zaskakującym tempie łączą wszystkie części w jedną całość.
Po spawalni poszliśmy na lakiernię, niestety zobaczyliśmy ją tylko zza szyby, ponieważ oddział jest sterylny. Natomiast pokazano nam model samochodu, który miał na sobie naniesione po kawałku poszczególne warstwy lakierów (jest ich 8!). Na lakierni karoseria pojazdu przebywa 9 godzin. Na koniec poszliśmy na oddział montażu. Tutaj ludzie kończą produkcję samochodu. Ich praca, jak mówił przewodnik, wymaga bardzo dużego skupienia, aby wszystko wykonywać w bardzo szybkim czasie. Pracownicy montują części, podczas gdy pojazd przesuwa się cały czas po linii produkcyjnej. Opóźnienie jednej osoby może spowodować opóźnienie całej produkcji. Ostatnim etapem są testy samochodu. Jeżeli spełnia wymagania, jeden z pracowników wyjeżdża nim do magazynu. Całkowity czas produkcji pojazdu wynosi 23 godziny.
Moim zdaniem praca w takiej fabryce jest bardzo męcząca z uwagi na tempo pracy, ale chętnie podjąłbym się tego wyzwania, ponieważ praca w takim zakładzie może przynieść bardzo duże korzyści. Wycieczkę uważam za udaną, gdyż niecodziennie można zobaczyć na żywo jak przebiega produkcja samochodów.
Paweł Drabik
Reklamy