Uratuj życie

Dnia 15 listopada 2012r. w naszej szkole odbył się kurs pierwszej pomocy, zorganizowany przez PCK. W kursie brali udział uczniowie szkół ZSP nr 1 i ZSP nr 3, a także 2 osoby spoza szkół. Planowo nauka miała się zacząć  o godzinie 9 00, lecz z przyczyn drogowych nasz instruktor Pierwszej Pomocy PCK, Helena Kupka, nie dojechała na  umówiony czas i rozpoczęcie przesunęło się na godzinę 10 00.

Wszystkie osoby zgromadzone  w szkolnej „auli”, nie mogły się już doczekać przyjazdu pani Dyrektor. Kiedy pani Helena Kupka już dotarła, udzieliła najpierw krótkiego wywiadu do jaworznickiej telewizji, a także na prośbę reporterki pokazała, jak powinno się udzielać pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia innej osoby. Następnie Pani reporterka przekonała garstkę uczniów, aby udzielili jej wywiadu na temat: Jak rzucić palenie?.
Kiedy nasze towarzystwo opuściła już kamera, zaczęliśmy długo wyczekany kurs. Na początku „łyknęliśmy” trochę teorii.
Dowiedzieliśmy się, jak powinniśmy się zachować w sytuacji zagrożenia życia drugiej osoby. Zwróciła uwagę, że po pierwsze  powinniśmy zatroszczyć się o nasze bezpieczeństwo. Zatem – zanim podejdziemy do poszkodowanego, musimy zadbać, aby naszych dłoniach pojawiły się rękawiczki. Kiedy będziemy musieli zrobić sztuczne oddychanie, na ustach rannego musi być maseczka do sztucznego oddychania. W sytuacji, gdy nie posiadamy specjalnej maseczki, możemy ją zrobić ze zwykłego woreczka foliowego. Należy pamiętać – dodała z humorem – że koniecznie trzeba zrobić w nim dziurę, aby był przepływ powietrza.
Potem nastąpiły uwagi na temat oceny sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia, sposobu wezwanie pomocy, postępowanie w przypadku oparzeń, postępowanie w przypadku złamań,
postępowanie w przypadku poważnych ran i krwotoków.
Następnie przeszliśmy do praktyki, czyli ocenialiśmy stan poszkodowanego i kontrolowaliśmy jego czynności życiowe. Okazuje się, że u malutkiego dziecka, aby zobaczyć czy jego czynności życiowe są w normie, najlepiej  podrapać stópkę. Uczyliśmy się także wyciągać poszkodowanego z auta. Kamil Górski, jako pilny słuchacz, zgłosił się posłużyć wszystkim w charakterze pozoranta. Na koledze ćwiczyliśmy bezpiecznie obracanie poszkodowanego z brzucha na plecy oraz stosowanie pozycji bezpiecznej. Wreszcie przeszliśmy do podstawych zasad podtrzymywania życia. Każdy uczestnik podchodził do fantoma dorosłego oraz dziecięcego i sam praktykował wiedzę nabytą na kursie. Przy manekinie dziecka doradzali i oceniali pani Anna Grelowska (Prezes PCK) oraz pan Andrzej Medel (w-ce prezes PCK), a przy manekinie dorosłego pomagała nam pani Helena Kupka (Dyrektor PCK).
Na sam koniec czekał nas film podsumowujący naszą wiedzę nabytą dzięki PCK.
Cały kurs trwał około 4,5h.Uważam że, takie kursy jak te, są potrzebne naszemu społeczeństwu, ponieważ nadal wiele osób boi się, lub nie wie, jak postępować w sytuacji zagrożenia życia. Kurs zorganizowany przez PCK nic nas nie kosztuje, a dzięki niemu możemy uratować życie innego człowieka.
Natalia Margol
Reklamy