X Mistrzostwa Ortograficzne Jaworzna im. Krystyny Bochenek zakończone.

Po raz dziesiąty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kazimierza Wielkiego stał się areną ortograficznej corridy. Jubileuszowe (i następne) Mistrzostwa Ortograficzne Jaworzna uzyskały prawo do noszenia imienia Pomysłodawczyni Dyktanda ogólnopolskiego – nieodżałowanej pani senator Krystyny Bochenek. Jej córka, Magdalena, nie mogła, niestety, osobiście zakomunikować tego zaszczytu zebranym ponad siedemdziesięciu uczestnikom konkursu – uczyniła to w serdecznym liście odczytanym przez gospodynię bojów ortograficznych, dyr. Halinę Jarczyk. Mistrzostwa objęli honorowym patronatem: Poseł na Sejm RP pan Wojciech Saługa , Senator RP pan Bogusław Śmigielski , Śląski Kurator Oświaty pan Stanisław Faber , Prezydent miasta Jaworzna pan Paweł Silbert oraz Fundacja im. Krystyny  Bochenek.

Trudu napisania i podyktowania najeżonego podstępnymi pułapkami tekstu podjął  się tym razem miłośnik ortografii, coroczny uczestnik i laureat jaworznickich zmagań, naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu UM, pan Zbigniew Mika.
Oj, nawywijał!
Już od pierwszego zdania powiało grozą: „Bożydar Waszczyszyn, (lub Ważczyszyn) niespełna dwudziestopięcioletni Nowosądecczanin, mieszkający na obrzeżach miasta, w Alejach Poetów, wszedł do przydomowej komórki i z paździerzowej, niepomalowanej skrzynki, wyjął stustronicowy instruktarz, oprawiony w żółtozielony papier.” A dalej, jak u Hitchcoca – było jeszcze straszniej. „Bożydar należał do wielojęzycznej rzeszy wielbicieli Szwejka, tego ponadczasowego i ponadnarodowego literackiego bohatera, czerpiących z jego postaci optymizm, humor, wolę przetrwania, wiarę w niezniszczalność człowieka i mądrość życiową. Przerzucił na chybił trafił kartki i otworzył na scenie, w której Szwejk opowiada pewnemu sierżantowi, w jaki sposób, austro – węgierski toromistrz tłumaczył maszyniście, jak ma zapamiętać czterocyfrowy numer lokomotywy.”
Skomplikowane, wielokrotnie zbudowane zdania, zmuszały do nerwowego dylematu – gdzie wstawić przecinek? A może średnik? Czyżby cudzysłów?
Po kilkugodzinnej pracy jury ustaliło werdykt. Najlepszymi znawcami ortografii w roku 2012 są:
Gimnazjum
Kalina Weronika  G3
Tomera Patryk  G3
Schneider  Zofia  G3

Szkoła ponadgimnazjalna
Ples Magdalena   II LO
Kramarczyk Justyna  II LO
Konieczny Marta  I LO

Dorośli
Gajos Stanisław
Chwalewski Jan
Mazur Marta
Pan Gajos do Jaworzna przyjechał aż z woj. Kujawsko – pomorskiego. Po raz drugi! Poprzednio również uplasował się na podium. Przed taką determinacją ortograficzną wypada uchylić kapelusza, czyli jak mawiają  lubiący się popisywać znajomością obcych słów: „chapeau bas”. Wśród osób dorosłych gościliśmy również mistrza ortografii –Ogólnopolskiego Dyktanda w roku 2009 oraz tegorocznego uczestnika, zakwalifikowanego na III miejscu.
Szkoły reprezentowała młodzież ze wszystkich jaworznickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na tegoroczne mistrzostwa zaproszenie przyjęli także uczniowie spoza Jaworzna. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy zapału i zamiłowania do polskiej ortografii.

Nagrody dla finalistów ufundowali:
Wydział Edukacji Kultury i Sportu UM Jaworzna
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
ART-COM Sp. Z O.O.
Centrum Edukacji „Cargo”
Rada Rodziców ZSP1
Dziękujemy

Reklamy