Studniówka

Styczeń to nie tylko początek nowego roku. To również czas odliczania od 100 dni do tego najważniejszego w życiu ucznia szkoły średniej –początku egzaminu maturalnego. Studniówka jest dla maturzystów jedną z ostatnich okazji do zabawy w gronie szkolnych kolegów. Dawniej studniówki odbywały się wyłącznie w szkołach, a ich organizacja i program wymagały zezwolenia dyrekcji. Nie było mowy o makijażu, biżuterii i „cywilnych” strojach  ani o zapraszaniu osób towarzyszących. W „cywilnych” strojach i z osobą towarzyszącą można było wystąpić dopiero na komersie – balu maturalnym, który był prawdziwym wejściem w świat dorosłych.
W czasie studniówki chłopców obowiązywały uczniowskie mundurki. O ile szkoła takich nie miała – młodzieńcy ubierali granatowe lub czarne marynarki i spodnie oraz białe koszule. Dziewczęta występowały w białych bluzkach i granatowych spódniczkach. Uczniowie bawili się we własnym gronie. O ile szkoła nie była koedukacyjna, można było liczyć jedynie na zaproszenie przez dyrekcję uczniów z innej szkoły.
Dzisiejsze studniówki nie przypominają już tych dawnych, organizowanych w szkolnych aulach z poszanowaniem szkolnych praw (i bezalkoholowych – oczywiście i dziś alkoholu nie wolno młodzieży spożywać, ale…).
Tradycje studniówki
Według symboliki kolorów czerwień najsilniej stymuluje ludzką psychikę, jest barwą życia, władzy i uczuć. Czerwień symbolizuje silną osobowość, dodaje pewności siebie, wzmacnia wolę i odwagę, pomaga pokonać trudności. Czerwona bielizna założona na studniówkę ma stać się swoistym amuletem na maturze. Od wielu lat dziewczęta (a obecnie nierzadko i chłopcy) na studniówkę ubierają czerwone majtki, by użyć ich ponownie na egzaminie maturalnym. Przesąd mówi, że na studniówkę czerwone majteczki powinny być założone na lewą stronę. Siła amuletu wzmaga się, jeśli nieprane odczekają do matury, a na egzaminy włoży się je ponownie już prawidłowo, na prawą stronę.
Zwyczaj trochę niehigieniczny, więc od kilku lat płeć nadobna zastępuje majteczki czerwoną podwiązką, lub traktuje ją jako pendant nie wymagający prania.
Bielizna powinna być też elegancka, bo o ile czerwona bielizna dziewczętom ma przynieść szczęście bezpośrednio, chłopcom większe szczęście przynosi ta podejrzana u koleżanek. Trzeba więc się liczyć, że dołożą starań i znajdą sposób, by na nią zerknąć lub pod groźbą oblania matury desperacko poproszą o pokazanie.
Polonez
Tradycyjnie tańcem rozpoczynającym bal studniówkowy jest polonez (klasyczny Ogińskiego lub współczesny Kilara). Tańczą go maturzyści z zaproszonymi osobami towarzyszącymi.
Zazwyczaj ów galowy taniec poprzedzają wcześniejsze wielogodzinne, nużące próby. Nie brak tu jednak miejsca na własną inwencję i pomysłowość. By uniknąć schematu młodzież chętnie wprowadza własne elementy. Dekoracyjnym, acz nieco ryzykownym dodatkiem są niesione podczas tańca zapalone świece. Równie ciekawie prezentują się żywe czerwone lub białe róże, białe koronkowe chusteczki, a nawet balony, przy czym o ile studniówka jest wspólna dla kilku klas, każda z nich dla odróżnienia wybiera swój kolor. Niepisana tradycja głosi, że dla pozytywnych wyników matury nie bacząc na elegancję tańca należy „zmylić nogę.

Studniówka 2013 w ZSP nr 1
Maturzyści z naszej szkoły spotkają się na 100 dni przed maturą 19.01.2013 r. Aby zgłębić się w szczegóły przeprowadziliśmy wywiad z Sandrą Wysowską, Kingą Dudek, Gabrielą Maruszewską, Patrycją Otrębską, Sarą Krzystkiewicz, oraz z Pauliną Pipą. Bal odbędzie się w Chrzanowie w restauracji ” Zajazd pod Dębami „. Na pytanie dlaczego tak daleko, odpowiedział, że są tam lepsze warunki oraz cena jest bardziej przystępna niż w Jaworznie. Na studniówce będzie się bawiło 30 osób, tyle samo odmówiło, jak twierdzą z powodu braku porozumienia oraz rzeczywistego lub wymyślonego braku pieniędzy. Efektem tak licznej absencji stało się znaczne podniesienie kosztów składek aż do 400 zł od pary. Na studniówkę zostali zaproszeni wszyscy nauczyciele aktualnie uczący oraz Ci, który uczyli kiedyś tegorocznych maturzystów  w naszej szkole. Swoją obecności potwierdziło około 12 zaproszonych nauczycieli. Maturzystów zabawiał będzie DJ który ma doświadczenie w prowadzeniu różnorodnych imprez. Tradycję studniówek jest polonez. To taniec klasyczny z wieloma figurami które trzeba opanować. A to niestety, nie idzie najlepiej. Frekwencja na treningach jest średnia. Zabawa potrwa z całą pewnością aż do samego rana, a jak będzie przebiegało postaramy się dowiedzieć i poinformować łamach. Początkowo uczniowie mieli sami organizować imprezę, ale nie wychodziło to najlepiej i z pomocą przyszli nauczyciele oraz Rada Rodziców.

O tym, jak się bawiono – poinformujemy  wkrótce.

Patryk Łapiński, Paweł Drabik

Reklamy