Wpłyń na swoją przyszłość Łamanie stereotypów, budowanie tolerancji i wrażliwości kulturowej oraz przełamywanie barier językowych…

Tak mniej więcej można by podsumować pobyt studentek z zagranicy w ZSP nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Jaworznie. Dzięki staraniom nauczycielki języka angielskiego Marty Gorczowskiej, szkoła, jako jedna z niewielu placówek oświatowych na terenie Jaworzna, wzięła udział w projekcie „ENTER YOUR FUTURE” zorganizowanym przez AIESEK – największą, pozarządową, międzynarodową organizację zrzeszającą studentów z ponad 100 krajów, której celem jest mobilizowanie, pragnących rozwijać swój potencjał młodych ludzi do działania i umożliwienie im dzielenia się z innymi ludźmi bogactwem kulturowym swoich krajów.

          Projekt ENTER YOUR FUTURE organizowany jest przez Komitet Narodowy AIESEC – Polska już po raz czwarty i kierowany jest do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na terenie całego Województwa Śląskiego. AIESEC daje młodym ludziom okazję wziąć udział w Międzynarodowym Programie Praktyk. Patronat nad projektem objął Urząd Miasta Katowice, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty.

          Ideą projektu jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, tolerancji, zrozumienia międzykulturowego oraz aktywny rozwój umiejętności językowych wśród młodzieży w połączeniu z rozrywką i aktywnymi formami zajęć, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i lepiej poznać świat, problemy społeczne oraz życie codzienne w innych krajach. Polega on na goszczeniu przez tydzień w szkole dwóch wolontariuszy z obcych krajów. W tym roku do polski przyjechało dziesięciu praktykantów z takich krajów jak: Brazylia, Macedonia, Meksyk, Chiny, Australia, Indie, Indonezja oraz Kirgistan. W ciągu 6 tygodniowego pobytu w Polsce co tydzień będą zmieniać szkoły i rodziny goszczące.

Do naszej szkoły trafiły dwie dziewczyny: Alexandra z Indonezji i Maryane z Brazylii. Ich zadaniem było prowadzenie zajęć w języku angielskim dla uczniów naszego technikum. Zajęcia odbywały się w formie wykładów, prezentacji multimedialnych oraz gier i zabaw integracyjnych. Zajęcia prowadzone przez zagranicznych gości wzbudziły ogromne  poruszenie i zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uzyskać informacje o Indonezji i Brazylii z pierwszej ręki – prosto od rodowitych mieszkanek tych krajów. Dowiedzieliśmy się wiele o geografii, historii, kulturze, religii, języku i zwyczajach tych niezwykłych krajów. Dziewczyny urzekły nas swoją otwartością, oryginalnością i wdziękiem. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że pomimo dzielących nas różnic, jesteśmy w stanie świetnie się z nimi dogadać, a nawet zaprzyjaźnić. Nawiązało się wiele znajomości, zrobiono wiele zdjęć, wymieniono się kontaktami. Mamy tylko gorącą nadzieje, że znajomości te nie skończą się wraz z wyjazdem naszych gości z Jaworzna.

Ci, którym rozumienie angielskiego przychodziło z trudem, a byli i tacy, choć wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje najbardziej popularnego w Europie języka, mają dodatkowy powód, żeby zakasać rękawy do nauki. Fajnie mieć koleżankę w Brazylii i umówić się z nią, by na żywo zobaczyć jak gra liga brazylijska. A przecież równie dobrym powodem jest degustacja najsmaczniejszej w świecie kawy brazylijskiej czy karnawał w Rio.  Indonezja ma tyle uroków, że tam trzeba spędzić co najmniej całe wakacje, a i tak nawet wszystkich wysp nie sposób opłynąć.

Chcąc odwdzięczyć się wyjątkowym gościom za niezwykły tydzień przygotowaliśmy dla nich prezentacje o Polsce w języku angielskim, aby i one dowiedziały się czegoś o naszym kraju, zaprosiliśmy je również na pożegnalny kulig z ogniskiem, nie zapomnieliśmy również o pożegnalnych upominkach, które będą im przypominać pobyt w naszej szkole i w naszym mieście. Projekt ma zakończyć się uroczystą galą podsumowującą na katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym.

Naszym gościom dziękujemy w ich językach: Obrigado Maryane, Terimakasih Alexandra!

Reklamy