18-latek w szkole – dziecko czy dorosły?

Czy szkoła ma prawo informować rodziców 18-latka o jego ocenach? Wydawałoby się, że tak. Jest przecież uczniem i podlega rygorom szkolnym. Jak się okazuje, nie jest to jednak zgodne z prawem. Tak uznał generalny inspektor ochrony danych osobowych i nakazał Ministerstwu Edukacji Narodowej dostosowanie się do obowiązującego prawa.

Dotąd zakładano, że skoro dziecko chodzi do szkoły, jego oceny są jawne. Jednak według GIODO, by być w zgodzie z art. 47. konstytucji, trzeba uszanować jego prawo do prywatności i wolności i dać mu możliwość decydowania o tym, czy informacja o jego szkolnych dokonaniach może zostać upubliczniona. Najprawdopodobniej 18-latkowie będą pisali specjalne oświadczenia, w których zgodzą się, lub nie, by rodzice mieli wgląd w ich oceny.

MEN zapowiedziało już dostosowanie się do tych przepisów. Zmiany znajdą się w przygotowywanej właśnie nowelizacji sposobu oceniania, promowania i kwalifikowania uczniów.

Reklamy