Ciekawe miejsca Jaworzna – Rudna Góra, perełka Jelenia

Jaworzno ta bardzo interesujące i piękne krajobrazowo miasto do zwiedzania. Jest tu wiele wzgórz i dolin, jednak większość z nich została przekształcona przez człowieka. Ludzie wydobywali z nich surowce takie jak granit, piaskowiec.

Między Sobieskim a Jeleniem wyrasta pas wzgórz, ciągnący się na długości ok 2,5 km. Najwyższym punktem jest Rudna Góra (307 m.n.p.m.), której nazwa wskazuje przemysłową przeszłość.

To wzniesienie jest ciekawe i tajemnicze o każdej porze roku. Porośnięte jest lasem mieszanym z przewagą sosen. Na zachodnim stoku znajduje się niewielkie stanowisko buczyny. Wczesną wiosną, kiedy większość roślin dopiero budzi się do życia, runa usłana jest niebieskimi i różowymi przylaszczkami (kwiaty chronione). Jest to zachwycający widok, szczególnie w słoneczne dni. Po tej samej stronie stoku znajduje się nieczynny kamieniołom, gdzie kiedyś wydobywano rudy ołowiu.

Dzisiaj porośnięty jest młodymi drzewami i mało kto wie, że kiedyś tętniło tu życie. Szukając wśród wąwozu, naturalnie wyżłobionego w zboczu, można znaleźć resztki budynku po dawnych pracownikach kamieniołomu. Wschodni stok i szczyt to ugory. Kiedyś uprawiano tu ziemię, ale kilkanaście lat temu mieszkańcy Jelenia zaprzestali uprawy roli. Pojawiły się krzewy głogu, dzikie róże, sosny i brzozy. Jeszcze do niedawna wśród traw można było znaleźć dziewięćsiła bezłodygowego (ciekawa roślina, prawnie chroniona). Ze szczytu góry rozciąga się panorama Łęgu, widać niektóre osiedla Jaworzna i lasy, wzrok przyciąga kominy elektrowni.

Warto wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę po Rudnej Górze. Szlaki są jednocześnie łącznikami pomiędzy Sobieskim a Łęgiem. O każdej porze roku jest tu pięknie i ciekawie. W sezonie można spotkać grzybiarzy, ponieważ las obfituje w brzozaki i prawdziwki. To raj dla miłośników przyrody, dzikiej zwierzyny oraz spokoju i ciszy.

Polecam, warto tutaj przyjechać!

Mateusz Jamróz

1

2

3

Reklamy