Inne rekolekcje

IMG_9356 Rekolekcje (łac. recolligere – zbierać na nowo, powtórnie) – to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, spotkania z przewodnikiem duchowym oraz spowiedź. Przed Wielkanocą stają się okazją, by pomyśleć o sobie w zupełnie inny sposób – nie poprzez pryzmat domagania się od rodziców, kolegów, koleżanek, znajomych, nauczycieli i innych ludzi, by nam służyli, lecz… Właśnie! – lecz byśmy sami pomyśleli, co możemy dać innym od siebie.

W kościele nie ma tłumów. Większość traktuje czas rekolekcji, jako wolne od szkoły. Dosłownie – bo nie przychodzą ani do kościoła, ani do szkoły. Ich sprawa. Żyjemy przecież w wolnym kraju. Widocznie nie odczuwają potrzeby refleksji. Pewnie za jakiś czas zmienią zdanie. Kiedy zderzą  się z obowiązkami, problemami życiowymi, albo chorobą.

IMG_9381W tym roku księża połączyli rekolekcje ze spotkaniami wolontaryjnymi. Przyszli wolontariusze, byli też ci, którymi opieka jest potrzebna. Jedni i drudzy przede wszystkim się uśmiechali. I to jest niezwykłe, że można się śmiać, chociaż do poruszania się nie służą własne nogi, lecz wózek. Można cieszyć się ze zdobycia własnymi siłami pagórka, który dla niepełno-sprawnego jest wysoką górą. Można radować się z umierającym dzieckiem w hospicjum. Nieprawdopodobne, że tacy ludzie żyją tuż obok, a my – zdrowi, pełnosprawni, obojętni przechodzimy mimo, często nawet z pogardliwie wykrzywionymi minami.

To też rekolekcje – powtórne odkrywanie świata, z którego istnienia tak często nie zdajemy sobie sprawy, lub po prostu wzruszmy ramionami. Nie moja sprawa. Dopóki nie stanie się naszą sprawą. A można się o tym przekonać niezwykle boleśnie w każdej chwili – wystarczy skoczyć do wody na główkę, albo uczestniczyć w wypadku.

Wesołego Alleluja.

      IMG_9376

IMG_9372

IMG_9369

IMG_9367

IMG_9365

IMG_9364

IMG_9362

IMG_9359

IMG_9358

IMG_9355

Reklamy