„Matematykę kochają humaniści …”

swietopi 042Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile otacza nas matematyki. Każdy używa jej codziennie, nawet o tym nie myśląc. Gdy korzystamy z komputera, telefonu, a nawet pralki czy zmywarki.

Uniwersytet Śląski zorganizował w dniu 14. marca 2013 roku już po raz VII Święto Liczby Pi. W uroczystości  wziąć chcieli niemal wszyscy, toteż na UŚ pojechaliśmy prawie całą klasą II TBS wraz z opiekunami – Panią Danutą Niemczyk oraz Panią Izabelą Woźnicą na uczelnię.

Na miejscu mieliśmy okazję rozwiązywać zagadki logiczne, zobaczyć już niemłody, lecz wciąż jeszcze sprawny i działający sprzęt w muzeum informatycznym, sterować robotami stworzonymi przez studentów i wypróbowywać wiele innych urządzeń. Pomiędzy tymi atrakcjami braliśmy udział w dwóch wykładach.

Pierwszy z nich prowadził dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek. Wykład zatytułował: „O, nigdy nie wyjść poza Liczby i Istoty ! Matematyczne tęsknoty humanistów”. Na początku wystąpił z ciekawą tezą: matematykę kochają humaniści. I na dowód cytował wybrane przez siebie teksty.

Drugi wykład prowadził dr hab. Michał Baczyński – „O wnioskowaniu w warunkach braku wszystkich danych”. Mowa była o elementach logiki matematycznej stosowanej głównie w mikroprocesorach.  Zainteresowanych zachęcam do poszukania informacji u „wujka google”.

Nie każdy był zainteresowany wykładami, lecz można to było nadrobić w inny sposób, np. można było zagrać w już przez wielu zapomniane gry. Myślę, że ci, którzy wzięli udział, nie żałowali. Wszyscy wróciliśmy do domu zadowoleni, z większą lub mniejszą ilością nabytej wiedzy, zależy, jak kto słuchał.

Paweł Drabik

swietopi 035  swietopi 053

swietopi 055

swietopi 059

swietopi 066

Reklamy