Matematykę kochają humaniści..

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Jaworznie na Uniwersytecie Śląskim

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile otacza nas matematyki. Każdy używa jej codziennie, nawet o tym nie myśląc. Gdy korzystamy z komputera, telefonu, a nawet pralki czy zmywarki.

Uniwersytet Śląski zorganizował w dniach 14. i 15. marca 2013 roku już po raz VII Święto Liczby Pi. W uroczystości  wziąć chcieli udział niemal wszyscy, toteż na UŚ pojechały klasy II Technikum Usług Fryzjerskich, Pojazdów Samochodowych i Budownictwa wraz  z opiekunami – Panią Danutą Niemczyk oraz Panią Izabelą Woźnicą. Skorzystaliśmy z bardzo bogatej oferty wykładów, pokazów i warsztatów przygotowanych przez  pracowników naukowych i studentów uczelni.

Uroczyste rozpoczęcie obchodów odbyło się w Instytucie Fizyki. Wszystkich gości powitali  prof. dr hab. Alicja Ratuszna – Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz prof. dr hab. Maciej Sablik – Dyrektor Instytutu Matematyki.

Na miejscu mieliśmy okazję rozwiązywać zagadki logiczne, zobaczyć już niemłody, lecz wciąż jeszcze sprawnie działający sprzęt w muzeum informatycznym, sterować robotami stworzonymi przez studentów i wypróbowywać wiele innych urządzeń. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w warsztatach:  Zagadki logiczne, Kasyno czy wyjątkowo w tym roku Haft matematyczny.

Pomiędzy tymi atrakcjami braliśmy udział w kilku wykładach.

Pierwszy z nich prowadził dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek. Wykład zatytułował: „O, nigdy nie wyjść poza Liczby i Istoty ! Matematyczne tęsknoty humanistów”. Na początku wystąpił z ciekawą tezą: matematykę kochają humaniści. I na dowód cytował wybrane przez siebie teksty. Postawiona przez pana profesora hipoteza wydawała się na początku fałszywa.  Jednak z wielkim kunsztem  wykładowca (humanista)  próbował przekonać nas o swojej racji.

Kolejne wykłady: „O wnioskowaniu w warunkach braku wszystkich danych”, „Papieska  matematyka”, „O rzeczach niemożliwych” , „Matematyka na tropie zbrodni, fałszerstw i  manipulacji” przygotowane już przez pracowników Wydziału Matematyki,  pozwoliły uczniom poznać  jak wszechstronne zastosowanie ma ta nauka w życiu codziennym.

Pokazy „Wystrzałowa fizyka” przeprowadzone  przez Pracownię Dydaktyki Fizyki   przybliżyły zasadę zachowania pędu i energii. Uczestnicy „pod ostrzałem” różnych pocisków poznawali krótką historię pocisku i rakiety i na własnej skórze odczuwali przekazaną energię.

Ci, którzy wzięli udział, nie żałowali. Wszyscy wróciliśmy do domu zadowoleni, z większym bagażem doświadczeń.

                                                                                              Danuta Niemczyk, Paweł Drabik

swietopi 035

swietopi 056

swietopi 068

Reklamy