„Bezpieczny na drodze – mądry w życiu” – I Jaworznicka Konferencja Bezpieczeństwa

wypadekZnakiem naszych czasów jest bez wątpienia szybkość. Szybko, coraz szybciej dziennikarze docierają do informacji, by natychmiast je przekazać do domów za pośrednictwem coraz szybszych łącz. Wiadomość wczorajsze, to nie wiadomość.

Nie inaczej na drogach.

Od kilku już lat w Jaworznie widać wzmagający się ruch na drogach – powstają coraz to nowe trakty, obwodnice, ronda – ma być łatwiej, szybciej, bezpieczniej.

Szczególnie bezpieczeństwo jest niezwykle istotne, bowiem liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest w Unii Europejskiej niezwykle wysoka. Rocznie na drogach UE dochodzi do 1,3 mln wypadków, w których ginie ok. 43 000 osób, a 1,7 mln odnosi obrażenia. Główną przyczyną tak wysokiej śmiertelności jest zachowanie kierowców: rozwijanie nadmiernej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków, zmęczenie, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, jazda bez kasku itp.

Polska zaś w tej statystyce przoduje. I nie pomoże ustawianie radarów, nawet co kilka metrów, jeśli nie zmieni się mentalności kierowców i pieszych.

Europejska Karta Bezpieczeństwa Drogowego wyznaczyła dziesięć  postulatów, mających na celu poprawienie stanu bezpieczeństwa Europejczyków. Pierwszym z nich jest: „podejmowanie działań w zakresie odpowiedzialności służących realizacji celu dotyczącego ograniczenia liczby ofiar śmiertelnych na drogach”.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych zwrócił uwagę na punkt siódmy i ósmy, bowiem są skierowane w kierunku działań edukacyjnych, więc dla szkoły, jak najbardziej właściwych:

7. Tworzenie podstaw sprzyjających wprowadzeniu stałych działań edukacyjnych

8. Podejmowanie, tam gdzie to możliwe, starań służących lepszemu zrozumieniu przyczyn, okoliczności i skutków wypadków oraz wyciąganie z nich wniosków zapobiegających powtórzeniu się podobnych wypadków w przyszłości.

Sprawa bezpieczeństwa na drogach jest przecież uzależniona w stopniu najwyższym od świadomości przede wszystkim ludzi wchodzących w dorosłość.

ZSP nr 1 postanowił zaprosić młodzież do udziału w  I Jaworznickiej  Konferencji Bezpieczeństwa  „Bezpieczny na drodze – mądry w życiu”  w ramach realizacji podstawowego kierunku polityki oświatowej państwa na rok 2012/2013  „Wzmocnienie bezpieczeństwa w szkołach”.

Przy czynnym udziale Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Centrum Edukacji Zawodowej CARGO, Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie,  Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie oraz Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego  zapewne uda się osiągnąć wyznaczone cele:

– kształtowanie wśród młodzieży właściwych postaw i zachowań na drodze,

– podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez uświadomienie zagrożeń komunikacyjnych,

– kształcenie świadomości zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przekonywanie do bezpiecznej jazdy nie obejdzie się bez pokazów praktycznych.  Po części prezentacyjnej młodzi adepci bezpiecznej jazdy będą mogli skorzystać z symulatorów CEZ CARGO: zderzeń, dachowania oraz zobaczyć test Stewarda, symulacje poślizgu samochodu, pokaz pierwszej pomocy Polskiej Grupy Ratownictwa Medycznego, a także pokaz Straży Pożarnej.

Kto ocala jedno życie, ocala cały świat – głosi mądra sentencja. Konferencja odbędzie się 9 kwietnia 2013 roku o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Jaworznie, ul. Północna 9a.

Bogusława Hałas – koordynatorka Konferencji

Reklamy