„BEZPIECZNY NA DRODZE – MĄDRY W ŻYCIU” – I JAWORZNICKA KONFERENCJA BEZPIECZEŃSTWA

akon01

ZSP 1 w celu propagowania bezpieczeństwa na drodze zaprosiło młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną na I Jaworznicką Konferencję Bezpieczeństwa, która odbyła się 9. IV 2013r. Udział w tej inicjatywie wzięli: Bogusław Śmigielski – Senator RP, Tadeusz Kaczmarek – zastępca Prezydenta Miasta, Zbigniew Mika – Naczelnik Wydziału Edukacji,  Tomasz Łakomski – Dyrektor CKP, Wydział Edukacji Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Centrum Edukacji Zawodowej CARGO, Komenda Miejskiej Policji w Jaworznie,  Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie oraz Polska Grupa Ratownictwa Medycznego.

Konferencję poprzedził  konkurs motoryzacyjny o nazwie „Bezpieczny na drodze – mądry w życiu”, w którym swoją wiedzą mogli się wykazać uczniowie gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Wykłady rozpoczął  podinspektor Włodzimierz Mogiła – z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice. Mówił on o „Bezpieczeństwie w ruchu drogowym na terenie województwa śląskiego – sposoby poprawy bezpieczeństwa”. wyświetlone zostały filmiki z kamer przemysłowych, samochodowych również z wozów  policyjnych, które obrazowały wypadki oraz pościgi.

Następnie  st. sekc. Michał Dyl – operator sprzętu specjalnego Miejskiej Straży Pożarnej w Jaworznie wyjaśniał, w jaki sposób zachować się podczas pożaru samochodu. Można było się dowiedzieć, kiedy naprawdę doszło do pożaru pod maską, a kiedy uszkodzeniu uległ np. układ chłodzenia czy klimatyzacja – w obu tych przypadkach pojawia się dym, lecz po jego barwie możemy stwierdzić co naprawdę się dzieje oraz wiele innych rzeczy jak np. rodzaje gaśnic samochodowychi sposoby i prawidłowego użytkowania oraz zasady postępowania w sytuacji zagrożenia pożarowego.

Marcin Chomitowski z CEZ CARGO mówił o szkoleniu kierowców z wykorzystaniem symulatorów. Dowiedzieliśmy się m. in. o kolejności postępowania w trakcie starania się o prawo jazdy kat. C, CE, D. Na koniec wyświetlony został film pokazowy, w którym ukazano symulatory oraz nagrania z wydarzeń, w których brała udział firma.

Głos zabrali również Senator RP Bogusław Śmigielski oraz wiceprezydent Tadeusz Kaczmarek. Obaj panowie wyrazili uznanie dla podjętej inicjatywy i życzyli jej kontunuacji.

W konferencji nie mógł wziąć udziału Śląski Kurator Oświaty, Stanisław Faber, lecz za pośrednictwem Wacława Wójcik – starszego wizytatora ds. obronnych Kuratorium Oświaty w Katowicach przekazał na ręce pani Dyrektor ZSP nr 1 list wspierający inicjatywę.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nie tylko budownictwem i samochodziarstwem żyje. od kilku już lat w szkole zdobywają (z sukcesami na konkursach miejskich, wojewódzkich a nawet ogólnopolskich) fryzjerki (i jeden fryzjer). Zorganizowany został, chociaż już nieco po czasie  konkurs fryzur karnawałowych. Oto wyniki:

Miejsce I – Paulina Zawisza, model Karina Sternalska,

Miejsce II – Ania Rak, model Natalia Margol,

Miejsce III – Jarosław Warchoł, model Kinga Dudek

W konkursie motoryzacyjnym – (szkoły ponadgimnazjalne)

Miejsce I  zajęła Karolina Buczek, zdobyła 9 punktów,

Po dogrywce, która rozegrała się między Bartłomiejem Mikrut ( 8 pkt) i Arturem Masiarz (8 pkt). Jury przyznało II miejsce dla Artura Masiarz i III dla Bartłomieja Mikrut.

Wśród  gimnazjalnych znawców motoryzacji:

Miejsce I – Michał Nelec z Gimnazjum nr 5, zdobył 8 punktów,

W dogrywce udział wzięły osoby, które zdobyły 7 punktów.

Karol Mulka z Gimnazjum nr 8, Dawid Paluch z Gimnazjum nr 8, Nikola Woźniak z Gimnazjum nr 5, Nikodem Igies z Gimnazjum nr 3, Mateusz Zacharski z Gimnazjum nr 5.

Spośród tych osób jury wyłoniło II i III miejsce. II miejsce Karol Mulka i III miejsce Dawid Paluch.

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowało CEZ CARGO.

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali:

Dorota Krupińska – Fotowidzenie.pl

Rafał Bury – Manhatan Studio Fryzjerskie

Aneta Długosz – Zakład Fryzjerski

Tomasz Łakomski – Dyrektor CKP w Jaworznie

Dzisiejsza konferencja zakończyła obchody Święta patrona szkoły. Odbyły się konkurs „Kazimierz Wielki i jego czasy”. A oto wyniki:

Miejsce I – Bartosz Nowak,

Miejsce II – Jakub Koziarz,

Miejsce III – Łukasz Rejdych

Nagrody dla uczestników konkursu ufundował WEKiS.

Uczeń klasy I Technikum Budowlanego Jakub Koziarz zajął I miejsce w Ogólnopolskim konkursie historycznym „Dokonania Kazimierza Wielkiego w moim mieście i regionie”.

Po wykładach teoretycznych zaproszono wszystkich na boisko szkolne, na którym odbył się pokaz pierwszej pomocy, akcji z udziałem psa policyjnego, pokaz straży pożarnej oraz prezentacja sprzętu szkoleniowego CEZ CARGO m. in. symulator dachowania, test alko gogle. Urządzenia te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Moim zdaniem organizowanie akcji takich jak ta jest bardzo przydatne. Zachowanie bezpieczeństwa na drodze, w pracy i każdym miejscu decyduje o naszym życiu. Pamiętajmy o tym.

Paweł Drabik

 akon02

akon05

akon06

akon07

akon08

akon09

akon10

akon12

akon13

akon14

akon15

akon17

akon18

akon19

akon20

akon21

akon22

akon23

akon24

akon25

akon26

akon27

akon28

akon29

Reklamy