Mamy na to sposoby

1Uczniowie ZSP nr 1 klas II i III o profilu technik mechanik pojazdów samochodowych wraz z opiekunami – paniami Moniką Łysik oraz Agnieszką Kloc pojechali 12 IV 2013r pogłębiać swoją wiedzę na Politechnikę Śląską.

Już pierwszy wykład  na temat „Korozja metali – największy problem techniki” przedstawiony przez p. Piotra Liberskiego dla mechaników był niezwykle interesujący.

Korozja jest problemem bardzo istotnym dla wszelkich urządzeń wykonanych z metali. Sprawia, że kruszeją, słabną, psują się. Na szczęście – wyjaśniał doktor Liberski –  znaleziono skuteczne sposoby przeciwdziałania jej. Powłoka cynkowa pomaga chronić metal przed rdzą nawet przez 25 lat, a system Duplex nawet przez czterdzieści. Zdziwił nas wiadomością, iż w latach 80’ samochód był wyceniany na podstawie karoserii! Nie liczył się przebieg lecz stan nadwozia. Jeszcze bardziej zaskakującą informacją był fakt, że żywotność silników odrzutowych na początku wynosiła zaledwie 8 godzin. Następnie nadawały się do kapitalnego remontu lub wymiany. Powodem tak krótkiej żywotności była wysoka temperatura, która wywoływała bardzo szybką korozję. Były i rady praktyczne – rdzewieniu karoserii samochodu powinno się zapobiegać stale. Nie tylko przed okresem zimowym, lecz także  po zimie należy poprzez woskowanie całej powierzchni nadwozia zlikwidować mikroszczeliny.

Kolejny wykład prowadził dr Andrzej Grabowski. Adiunkt Zakładu Fizyki Ciała Stałego  Politechniki Śląskiej  przedstawił wykład o promieniowaniu gamma. Nie skończyło się na słowach, które choć pouczające, przecież  nie trafiają do umysłu tak mocno, jak doświadczenie.  Przeszliśmy więc na stanowisko, na którym można mierzyć przepuszczalność tych promieni przez różnego rodzaje blaszki. Zobaczyliśmy na własne oczy, do czego mogą służyć mikrofale, stosowane m. in. w kuchenkach mikrofalowych. Zadziwiliśmy się możliwościami światła widzialnego. Laser, wymyślony w latach pięćdziesiątych, dziś jest urządzeniem, bez którego nie można się obyć: wykorzystywany jest właściwe wszędzie: w poligrafii, medycynie, telekomunikacji, oczywiście przez wojsko, ale również do odczytywania płyt kompaktowych czy służą nauczycielom jako wskaźniki. A laser to właśnie urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Jak można było żyć bez lasera?

Wykładowcy pokazali, czego możemy się spodziewać, idąc na studia techniczne – mnóstwa ciekawych odkryć. I oczywiście, mnóstwa ciężkiej pracy, by wiedzę przyswoić. Cel postawiony – teraz trzeba do niego dążyć z całej siły.

Paweł Drabik

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Reklamy