Narodowe czytanie

Do literackiego tekstu pisanego sięga coraz mniej Polaków. Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił przeciwdziałać temu smutnemu trendowi – ogłosił w ubiegłym roku szlachetną  akcję z nazwą Narodowe Czytanie. Politycy, aktorzy czytają więc innym, licząc, że przełamią niechęć do sięgania po  zszyte lub zlepione zapisane kartki papieru, zwane książkami w sobotę. Czyli czas wolny od szkoły.

Nauczyciele naszej szkoły  postanowili się włączyć do akcji czytania tekstów  Aleksandra Fredro, aby wraz z Prezydentem „popularyzować czytelnictwo i zwrócić  uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości” – to z przesłania biura prezydenckiego.

Zagonili nas do sali gimnastycznej i pokazali, co potrafią.

Była okazja posłuchać fragmentów komedii „Pan Jowialski”, w której udział brali: w roli  Pana Jowialskiego – p. Stolorz, Heleny – p. Woźnica, Szambelana – p. Rosińska, Pani Jowialskiej – p. Łakomska. Znacie? To posłuchajcie – zabrzmiało. I faktycznie! Znamy, nie wiedząc, że znamy. Bo któż nie zna bajki „Osiołkowi w żloby dano”  albo „Pawła i Gawła”? A kto wie, że to cytaty z „Pana Jowialskiego”? Pan Kurka rozbawił do łez przedstawiając parafrazę ” Pawła i Gawła” po śląsku. Ale zabrzmiało: co komu do jemu, to jemu do komu, ty pieroński giździe jo jest w swoim domu!

Pani Marcisz wygłosiła patriotyczny wiersz „To Ojczyzna nasza” – także z czytanek czy podręczników raczej nieznany.

Nie zapomniano o najbardziej znanej i najśmieszniejszej komedii – „Zemsta”, udział w niej wzięli: Papkin – p. Rech, Śmigalski – p. Stolorz, Rejent – ks. Kuś, Cześnik – p. Adamczyk.  Panowie A.  Woźniak (Dyndalski) i Z. Adamczyk (Cześnik) postanowili wzbogacić tekst przebraniem – ich  kostiumowa interpretacja zachęciła szczególnie mocno do bliższego spotkania się z twórczością najwybitniejszego polskiego komediopisarza.

Pani dyr. Halina Jarczyk obiecała, że   za rok posłuchamy tekstów pierwszego polskiego Noblisty literackiego, Henryka Sienkiewicza. Poczekamy, posłuchamy – po co czytać?

Paweł Drabik

1

2

3

4

5

Reklamy