XV- lecia Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej im. Karola Pniaka

pniak-300x225W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie w dniach od 9 do 14 września odbyły się wykłady na temat historii i współczesności lotnictwa. W dniu 12 września klasa III TBS miała zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości.

Na początku wykładu pan Tadeusz Zemuła, prezes Zarządu Głównego SLPP przybliżył nam historię Karola Pniaka,– majora pilota Wojska Polskiego, majora Królewskich Sił Powietrznych, asa myśliwskiego II wojny światowej. Odznaczony został m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Można było dowiedzieć się ze był on rodowitym jaworznianinem (ur. 26 stycznia 1910 w Jaworznie, zm. 10 listopada 1980 w Jaworznie), jednym z najbardziej popularnych pilotów Rzeczypospolitej i dowódcą Dywizjonu 308. Na tym wykładzie pan Tadeusz zaskoczył mnie ciekawostką, że pierwsze tramwaje w Krakowie były napędzane prądem z Jaworzna, a dokładniej z Elektrowni Jaworzno 1.
Po ciekawym wstępie przyszedł czas na równie ciekawy wykład dr. Marcina Kłaka z Politechniki Rzeszowskiej – Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa na temat „Lotnicze tradycje i nowoczesność”. Właśnie z niego dowiedziałem się, że bohaterski pilot Tadeusz Wrona, który lądował awaryjnie bez wysuniętego podwozia, ukończył naukę właśnie na tej politechnice.
Interesujące wykłady pozwoliły nie tylko dowiedzieć się o wielu ciekawych faktach nie tylko historycznych, lecz również technicznych. Bardzo ważnymi informacjami dla nas, uczniów technikum, były oferty różnorodnych kierunków studiów, jakie możemy w przyszłości wybrać.

Sebastian Środa

Reklamy