Dzień Edukacji Narodowej

thDzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela, obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

W naszej szkole to święto było obchodzone 11 X br. roku. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod opieką Pań Izabeli Woźnicy i Dominiki Ratajczyk przygotował okolicznościową akademię.

Były stosowne przemówienia, życzenia – szczególnie pod adresem pani dyr. Haliny Jarczyk, która otrzymała podwójny prezent: od władz oświatowych najwyższe wyróżnienie resortowe – Medal Komisji Edukacji Narodowej, a od władz miasta – nagrodę Prezydenta. Pan Zbigniew Słowik z radością dowiedział się, że także on został wyróżniony Medalem KEN  za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.

Oprawą artystyczną zajął się szkolny kabaret, który dał czadu! Przedstawił scenki z trzech lekcji, lecz bynajmniej nie był to smętny teatrzyk, lecz prawdziwa scena muzyczno – mimiczna. Aktorzy imitowali słowa, które brzmiały z głośników, parodiowali gesty, dopasowywali się do znanych przebojów.  Wcielali się z równą łatwością w rolę nauczycieli i uczniów. Odegrali  genialnie swoje role. Co można było zobaczyć po reakcjach widzów – śmiali się do łez. Tego nie da się opisać, to trzeba było zobaczyć

Całość na bieżąco, ciekawie i śmiesznie komentowała lektorka – Natalia Margol, której w prowadzeniu uroczystości pomagała Anna Ciurla.

Na osłodę za kolejny trudny rok pracy każdy z Nauczycieli otrzymał smakowitą czekoladę z Lewiatana. Wszystkim naszym Pedagogom oraz pozostałym pracownikom szkoły składamy serdeczne życzenia dalszych sukcesów na niwie oświatowej.

 

Paweł Drabik

Źródła: www.wikipedia.org

Medal: http://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_Komisji_Edukacji_Narodowej

4

5

15

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Reklamy