Keira w konkursie ogólnopolskim!

Patriotyzm to słowo anachroniczne, trącące myszką z minionych, przebrzmiałych wieków. Bo niby czym jest? Miłością do ojczyzny, z której wyjeżdża coraz więcej, szczególnie młodych, Polaków? Wezwaniem do walki o ojczyznę? Z kim? Politykami? Kibolami? Unią Europejską? Globalizacją? To wszystko tak nieokreślone cele, że stały się pustymi słowami.

A jednak…

Po raz ósmy do Konkursu Recytatorskiego Poezji i Pieśni o Tematyce Patriotycznej zgłosiło się wielu (może nie nazbyt wielu, ale jednak) młodych wykonawców: czteroosobowe ekipy z Gimnazjum nr 5, ZSP nr 2, ZSP nr 3, ZSP nr 4, I LO, II LO, III LO oraz II LO z Cieszyna. „Celem konkursu jest przede wszystkim kultywowanie i popularyzowanie tradycji narodowych, wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych w szczególności do poezji oraz upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej, dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa” – brzmi hasło przewodnie.

Zaczęło się o godz. dziewiątej 29 października w Młodzieżowym Domu Kultury i… wcale nie było ani nudno, ani drętwo, ani szczególnie napuszenie.

Jak to możliwe? Po prostu – uczestnicy się postarali!

– Uczniowie zaskoczyli nas wyszukanym wyborem szczególnie wierszy i pieśni. Młodzież recytowała wiersze Z. Herberta, I. Gałczyńskiego, W. Broniewskiego, ale pojawiły się też tak mało znane teksty, jak np. wiersz W. Młynarskiego czy Cz. Miłosza „Kołysanka”. W kategorii pieśń młodzież wybrała piosenki M. Grechuty, J. Karczmarskiego, ale usłyszeliśmy też tak mało popularną pieśń „Archanioły śląskiej ziemi” czy harcerskie „Szare cienie” – z uznaniem oceniła jurorka i główna organizatorka jaworznickich – wojewódzkich eliminacji, p. Ewa Szpak.

Wśród uczestników znalazła się również ekipa z naszej szkoły – Keira – Karolina Buczek, Zielona – Anna Ciurla, Hanka –  Anna Kryńska i  Margolcia – Natalia Margol. Wyróżniały się przede wszystkim urodą i wyzywającym strojem – oczy męskiej części widowni patrzyły z podziwem, żeńskiej z zawiścią. Nawet redaktorzy Ctv nie wytrzymali i poprosili je przed kamerę. I poszły! Kto chce wiedzieć, jak wypadły, niech odwiedzi stronę jaworznickiej telewizji.

Występ nie był szczególnym sukcesem – być może dlatego, że wystąpiły jako ostatnie. Kilka potknięć, zapomniany tekst i marzenie o zwycięstwie trzeba odłożyć na cały rok. Chociaż wcale nie!

Keira dała czadu jak zwykle i jury złożone z samych (więc zawistnych o młodość i urodę naszej artystki) pań w porywie obiektywizmu uznało jej kunszt i przyznało wyróżnienie (tylko!!!) i miejsce w reprezentacji Jaworzna i województwa śląskiego na Konkurs Ogólnopolski, który odbędzie się w siedzibie Zespołu Śląsk w Koszęcinie (łał!!!).

A zaśpiewała Sen o Warszawie tak, że Niemen z całą pewnością biłby brawo. Zatem – o Karolinie jeszcze napiszemy (a wkrótce na akademii usłyszymy). Warta tego!

Paweł Drabik

1

2

3

4

5

6

7

Reklamy