Krzyżowa – spotkanie z przyjaciółmi z Priny

img_art_0014XVIII-wieczny Pałac i budynki skupione wokół dziedzińca tworzą niepowtarzalną atmosferę, a lokalizacja na wsi zapewnia ciszę i spokój oraz kontakt z naturą.

Wśród atrakcji, jakie czekały na naszą młodzież podczas pobytu, wymienić warto: warsztaty integracyjne, wieczór filmowy, warsztaty na temat stereotypów i tolerancji, wieczór międzynarodowy, warsztaty na temat niemieckiego ruchu oporu, wycieczkę do Muzeum Gross Rosen, czytanie listów w Domu na Wzgórzu, wycieczkę do Wrocławia i imprezę taneczną.

W trakcie pobytu w Krzyżowej młodzież mogła nie tylko zacieśniać więzy międzynarodowe podczas warsztatów, wieczorków tematycznych czy imprezy tanecznej, ale również zgłębić swoją wiedzę historyczną.

W pierwszym dniu wyświetlony został film na temat tzw. Kręgu z Krzyżowej, którego członkowie występowali w obronie wolności człowieka i sprawiedliwego świata, a więc przeciwko przemocy i strukturom totalitarnym, swoim działaniem ryzykując świadomie własne życie.

Kolejną lekcją historii była wycieczka do Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, tam uczniowie zwiedzali tereny byłych obozów koncentracyjnych, obejrzeli również kilka wystaw tematycznych.

Już podczas pierwszych warsztatów zatytułowanych „Stereotype und Vorurteile“ nawiązała się więź pomiędzy młodzieżą z Polski i młodzieżą z Niemiec. Uczestnicy warsztatów w celu porozumienia posługiwali się na początku językiem niemieckim i angielskim. Jednak już drugiego dnia podczas zajęć został stworzony wspólnymi siłami słownik polsko-niemiecki. Głównym tematem warsztatów była walka ze stereotypami, które w świecie dzisiejszej młodzieży na szczęście stanowią coraz mniejszy problem. Oprócz tego poruszano również temat ruchu oporu w nazistowskich Niemczech („Widerstand in NS Deutschalnd – Krerisauer Kreis“)

Oprócz warsztatów, niezwykle pouczających lekcji historii i spotkań z młodzieżą, uczniowie mieli okazję zwiedzić Wrocław i zamek w Książu. Nie była to jednak zwykła wycieczka. Uczestnicy podzielili się na międzynarodowe grupty, które odnaleźć zabytki i sfotografować je. Wieczorem w ramach podsumowania urządziliśmy pokaz fotografii.

Wyjeżdżając z Krzyżowej byliśmy bogatsi nie tylko o wiedzę historyczną czy językową, ale w naszych telefonach pojawiły się też nowe numery telefonów do przyjaciół z Niemiec. Nawiązaliśmy też kontakt z ich szkołą, którą śmiało możemy już nazwać partnerską i do której w najbliższym czasie uczniowie naszej szkoły wybiorą się z oficjalną wizytą. Natomiast w przyszłym roku kolejni młodzi ludzie uczący się w ZSP nr 3 im. Jana Pawła II z Jaworzna zawitają w Krzyżowej, aby zdobyć nowe doświadczenia i nowych przyjaciół.

Joanna Bednarek

Reklamy