Ortograficzne Mistrzostwa Jaworzna

6Dnia 26 listopada 2013 roku po raz jedenasty odbyły się Mistrzostwa Ortograficzne im. Krystyny Bochenek w Jaworznie w ZSP 3.

W konkursie rywalizowali uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i dorośli, wśród których zasiedli senator Bogusław Śmigielski i poseł na Sejm Wojciech Saługa.

Wydawało się początkowo, że tekst dyktanda jest prosty i zawiera popularne i dobrze nam znane słowa, np. „zażywny staruszek”, „późnojesienny pejzaż”, „rudobrązowa huba”. Jednak dyktando to też interpunkcja, małe i duże litery, nazwy własne. Miałem przywilej uczestniczenia w tym zmaganiach, nie udało mi się zdobyć laurów, jednak cieszę się, że zmierzyłem się z trudnym językiem polskim i zasadami ortografii. Aby móc dobrze wypaść, trzeba przeglądać słowniki, poznawać prawidła i zasady pisowni. Okazuje się, że nasz język jest bardzo bogaty w słowa, piękny a zarazem trudny i podchwytliwy. Wśród uczestników byli tacy, którzy świetnie poradzili sobie z tekstem i otrzymali zasłużone miejsca i nagrody. Gratuluję moim koleżankom i kolegom wiedzy i umiejętności posługiwania się zasadami ortografii.

Warto uczestniczyć w mistrzostwach, bo to świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności, ale też i dobra zabawa i czas, by bliżej poznać uczniów innych szkół z naszego miasta.

Mateusz Jamróz

1

2

3

4

5  7

Reklamy