Ciach – i mamy Grand Prix

Finały XIII Miejskiego Przeglądu Humoru „Śmiej się pan z tego” rozstrzygnięte. Jury w składzie Felicja Kościukiewicz, Izabela Woźnica, Konstancja Zarzycka, Aleksander Tura (przewodniczący), Józef Urbanik, kompetentnie i nieodwołalnie ustaliło wyniki. Grand Prix – „Cud z komornikiem” (kabaret Ciach Bajera z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3/ MDK pod opieką pana Zbigniewa Adamczyka)

I miejsce – „Taki sioł”, (uczniowie Gimnazjum nr 5/ MDK pod opieką pani Ewy Szpak).

II miejsce „Porwanie” (Kabaret NONAME Gimnazjum nr 7 pod opieką pani Magdaleny Ossysek)

III miejsce „Dzień mężczyzny” (kabaret Odchy-lenie z II Liceum Ogólnokształcącego pod opieką pani Anny Adamus)

Wyróżnienie – „Poczekalnia” (uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 pod opieką pani Anety Kowalskiej)

Wyróżnienie – „Wiadomości” (Alternatywny Teatrzyk Żółty Pluszowy Króliczek ze Szkoły Podstawowej nr 15 pod opieką pani Bożeny Gredki)

Nagrodę Vis Comica – dla najbardziej utalentowanego komika otrzymał Krzysztof Starowicz z kabaretu Ciach Bajera.

Tradycją się już stało, że na dyplomach dla najlepszych – od Grand Prix do 3 miejsca – składają swoje podpisy najznakomitsi polscy artyści kabaretowi (min. Kabaret Elita, OT.TO, M. Daniec). W tym roku zwycięstwa pogratulował niezwykle popularny aktor, artysta kabaretowy, parodysta  Jerzy Kryszak  – świętujący właśnie czterdziestolecie pracy artystycznej.

Wreszcie sukces? Jak Pan ocenia chłopaków? Zasłużyli?

To twoi koledzy, więc wiesz lepiej jacy są.

Na lekcjach nie zawsze się spisują na piątki.

Tym razem zasłużyli naprawdę na uznanie. Zapracowali na tę nagrodę. Od długiego czasu nie miałem z kim pracować. Pojawiają się ciągle takie przelotne ptaki, które fruu i  już ich nie było. Odlatują z teatrzyku z pretensjami, że nie zostali docenieni, bo co prawda nie mieli czasu na próby, na nauczenie się tekstu – ale przecież chcieli. Jakby nie wiedzieli o tym, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane.

Słyszę w Pana słowach sporo goryczy.

Raczej zawodu. Jest przecież w was, młodych, ambitnych mnóstwo możliwości, mnóstwo talentów. Ja troszkę mam wiedzy i doświadczenia. Chcę się tym z wami podzielić. Na tym przecież moim zdaniem polega nauczycielstwo. I coraz częściej nie mam komu tego przekazywać. Z kabaretem Ciach Bajera wreszcie mogłem normalnie pracować. Były próby, słyszeli i słuchali uwag. Współpracowali w najlepszym tego słowa znaczeniu – dodawali od siebie, szukali sami rozwiązań. I efekt naprawdę wspaniały. Pokonać zespoły z liceum, młodzież, która często wiąże swoją przyszłość z zawodami artystycznymi, uczestniczy w najprzeróżniejszych kursach, kołach, warsztatach – to naprawdę sukces. Przecież Artur, Krzysiek i Sebastian spróbowali (przynajmniej w naszej szkole) sceny raptem w październiku. Z okazji Dnia Nauczyciela.

Podobało się?

Średnio.

Czyli nie?

Powiedzmy, że nie jestem miłośnikiem dubbingu ani innych playbacków. Wolę obserwować grę na żywo. Cóż, jestem starej daty, kiedy piosenkarz śpiewał, muzyk grał, a aktor występował.

Dlaczego zatem ich Pan zaprosił do współpracy?

Każdy ma prawo do szansy. Oni z szansy chcieli skorzystać. Inni nie. Była przecież naprawdę niezła grupa, która ten sam skecz zagrała na Spotkaniu Przyjaciół Szkoły w czerwcu. Byłaby ciekawa walka, gdyby wystąpiły dwa nasze zespoły. Bywało już tak – wystarczy spojrzeć na dyplomy. Bo Przegląd Humoru, którego jestem pomysłodawcą i organizatorem pozwala konkurować młodym i nieco starszym  kabareciarzom już od trzynastu lat. I w tym czasie niejedna nagroda stawała się udziałem naszych zespołów.

Więc są plany na przyszłość?

Mam nadzieję, że nie skończą po pierwszej wygranej i jeszcze coś z nimi uda mi się zrealizować. Kolejnym konkursem, który organizuję już w styczniu jest Szału niè ma. Konkurs talentów. Już po raz czwarty. Więc ja bynajmniej nie zawieszam działalności. I zapraszam wszystkich chętnych. Warto!

Życzę zatem kolejnych sukcesów nie tylko kabaretowych.

Dziękuję.

Nagrody (dla naszego zespołu m.in. tablet) ufundowali:

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Państwowy Zakład Ubezpieczeń o/Jaworzno – p. Włodzimierz Machnik

Firma SUKCES – p. Marek Gański

Radny T. Fudała

Biuroland – p. K. Porębski.

P. Drabik

a1

a1a

a2

a3

a10

aGP

aGP1

ajury

an

apr

aw

aW1

aw2

awI3

awI4

awI5

awI6

awI7

awI8

Kryszak

Reklamy