Piaskownica

Michał Walczak  „Piaskownicę” napisał w wieku … XX, oczywiście, ale miał zaledwie 23 lata, gdy wygrał w 2002 roku   konkurs, który sprawił, że jego sztuka został wystawiona w teatrze w Wałbrzychu i od tego czasu przyciąga widownie całej Polski do teatru.

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu do sukcesu sztuki przyczynili się: Jerzy Bielunas (reżyseria), Anna Chadaj (scenografia), Maciej Florek (choreografia),: Mateusz Pospieszalski (muzyka).

Rzecz dzieje się w piaskownicy, która odgrywa rolę pola walki między kobietą i mężczyzną. Obserwujemy ciekawe studium relacji uczuciowych między bohaterami. On, bezustannie bawiący się samochodzikiem i Batmanem, wchodzi w świat inspirowany obrazami z komiksów i gier komputerowych „Nierealna rzeczywistość” pochłania go na tyle mocno, że zaburza jego relacje z Nią, stając się ucieczką, projekcją kompleksów i głęboko skrywanych lęków. W spektaklu wyimaginowany świat tworzony przez wyobraźnię młodego bohatera wdziera się do piaskownicy: Batman, jego wrogowie i sprzymierzeńcy toczą pojedynki w trójwymiarowej przestrzeni między murami pokrytymi graffiti już nie jako zabawki, ale nadnaturalnej wielkości postaci wyjęte z komiksów.

My byliśmy na wyjątkowym spektaklu – ostatnim, więc szalonym, ponieważ aktorzy pozwalają sobie na najróżnorodniejsze żarty – np. zamienili Batmanowi karabin na wiertarkę, a On, zamiast zjadać żelkową gąsienicę, dławił się najzwyklejszą sznurówka. O tych i innych żartach dowiedzieliśmy się w trakcie spotkania z aktorami – Martyną Zarembą (Ona) Michałem Bałagą (On) oraz Krzysztofem Korzeniowskim (jeden z Batmanów).

1

2

3

4

Reklamy