Przeczytaj i opowiedz

img_news_0417„Ojczyzna to jest dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego stan posiadania – w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu”

Jan Paweł II

 

Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Zapraszamy WSZYSTKICH młodszych (uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) oraz dorosłych do udziału w konkursie na najlepszego Oratora.

Zostań oratorem-Przeczytaj i opowiedz

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego ustanowiony został przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

Język polski zagrożony nie jest, lecz „oj! czysty” coraz mniej. Jedną z przyczyn, obok powszechnej wulgaryzacji mowy, jest bez wątpienia niechęć do czytania. A właśnie książki są nieprzebraną skarbnicą słów, których tak często brakuje, że zostają zastępowane przez słowa kiedyś stosowane tylko przez ludzi z najpodlejszych okolic.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II wespół z Młodzieżowym Domem Kultury im. Jaworzniaków (oba z Jaworzna) postanowili wyhamować postępującą degradację a przy tym dobrze się zabawić. Zapraszają zatem WSZYSTKICH młodszych (uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) oraz dorosłych do udziału w konkursie na najlepszego Oratora.

Regulamin konkursu jest banalnie prosty: Przeczytaj i opowiedz!

Przeczytaj dowolny utwór polskiego literata i opowiedz pięknie, co o lekturze sądzisz.
Dla zwycięzców będą nagrody – już czeka e-book i smartfon, pióra i długopisy. A to na pewno nie wszystko. Przecież nie nagrody się liczą, lecz radość z wygranej i radość ze sprawiania radości wszystkim spragnionym posłuchać pięknego języka polskiego.

Zbigniew Adamczyk

Pobierz regulamin konkursu…

Reklamy