Piątkowa Zemsta

W naszej szkole 14 marca gościliśmy podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Jaworznie. Przyjechali oni, aby pokazać nam swoją interpretację komedii jedynego hrabiego w polskiej literaturze. Szlachta polska nie uznawała  tytulatury, wszyscy mówili do siebie „panie bracie”, jednak czasy się zmieniły. Nadszedł czas zaborów, a z nimi tytuły dzielące naród szlachecki. nic więc dziwnego, aktorzy z Ośrodka Wczesnej Interwencji im. W. Lichtańskiego postanowili pójść tropem zmian i przenieśli realia najwspanialszej komedii Fredry w czasy bliższe nam. Zamiast w XIX wieku, akcja brawurowego podstępu Wacława syna by poślubić Klarę – została ulokowana w dobie komputerów oraz internetu. Zachowano jednak stroje oraz mowę tamtych czasów.Mieliśmy okazję zobaczyć Ich popis aktorski nie pierwszy raz, ponieważ gościli u nas już po raz kolejny i mam nadzieję, że nie ostatni.

Zemsta wg Fredry – uwspółcześniona, z pisaniem sms-ów – w wykonaniu zespołu teatralnego zachwyciła, bo musiała zachwycić. Nie tylko barwnością strojów i, mimo wszystko, zgodnością z oryginałem. Tak pod względem treści, jak również języka. Lecz nie to zachwycało najbardziej – zapierała niemal dech w piersiach cudowna, pełna pasji gra niepełnosprawnych Aktorów. Oni się nie wczuwali w rolę – oni stali się granymi postaciami. Występując, bynajmniej nie pierwszy raz, nie stracili radości kreowania – bawili się wszyscy: występujący na scenie, czekający na swój czas za kulisami. To był Ich świat, w którym nie tylko dorównywali pełnosprawnym, lecz zdecydowali ich przewyższali. Pasją, zaangażowaniem, bezgranicznym oddaniem się sztuce teatralnej. Większość z Nich żyje sztuką niczym zawodowi aktorzy – występują na festiwalach, konkursach, w szkołach, na najprzeróżniejszych scenach. Często zdobywając nagrody. To naprawdę fantastyczne, że potrafię realizować swoje marzenia, mimo ograniczeń wynikających z choroby.

Jest to przesłanie, kto wie czy nie bardziej istotne dla nas młodych, pełnosprawnych, zniechęconych do wszystkiego. Udowadnia wprost, że „chcieć to móc”.

Paweł Drabik
1
2
3
4
5
6
Reklamy