Siła doświadczenia

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II na praktykach we Włoszech.

Wróciła z Włoch grupa 16 stażystów klas II i III w zawodach : technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik usług fryzjerskich, technik handlowiec, którzy przez trzy tygodnie odbywali praktyki zagraniczne w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. W zależności od kierunku kształcenia byli zatrudnieni we włoskich salonach fryzjerskich, przedsiębiorstwach z branży remontowo – budowlanej, specjalistycznych serwisach samochodowych oraz w placówkach handlowych.

Projekt „Siła doświadczenia” miał na celu promowanie mobilności stażystów na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych, miał przekonać młodych ludzi, że wszędzie pracuje się podobnie, że wszędzie mogą dać sobie radę, miał zniwelować strach przed podjęciem decyzji o zmianie miejsca pracy, zamieszkania, opuszczenia grona najbliższych. Takim decyzjom sprzyja otwarta Europa, umożliwiająca bez przeszkód przemieszczanie się bez granic. I o tym stażyści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 przekonali się pokonując ponad półtora tysiąca kilometrów. Sto dwadzieścia godzin nauki języka przed wyjazdem wystarczyło – nie było problemu z zamówieniem caffe italiana, a także z konwersacją w miejscach staży.

Do Polski przywieźli przede wszystkim zawodowe szlify, ale także tęsknotę za sennymi uliczkami Spoleto, urokiem włoskiej architektury, zabytkami oraz nowe znajomości i doświadczenia. W wolnym czasie odwiedzili Asyż, Rzym, podziwiali najwyższe w Europie Cascata delle Marmore, czyli przepiękne wodospady, spadające z gór 165 metrową, ogromną ścianą wody. Urocze było miasteczko, w którym mieszkali Spoleto – pełne cudownych uliczek, zaułków, tętniące życiem i bogate w różnorodne atrakcje. Tutaj nie sposób się nudzić. Wartością dodaną, którą otrzymali uczniowie podczas realizacji projektu, było uzyskanie Europass Mobility – dwujęzycznego dokumentu potwierdzonego przez Krajowe Centrum Europass i opisującego nabyte na stażu umiejętności. Każdy otrzymał także certyfikat oraz rekomendację od pracodawcy.

W przyszłym roku chcemy kontynuować program i najlepszym uczniom zorganizować staże zagraniczne w Portugalii i Włoszech.

Bogusława Hałas

„Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

??????????

??????????

??????????

??????????

6

??????????

Reklamy