Ogólnopolski Tydzień Kariery

Ogólnopolski Tydzień Kariery jest inicjatywa Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej. Akcja ma na celu wspieranie planowania i wyboru ścieżki kształcenia zawodu, miejsca pracy i kariery. W związku z tym w dniach 20-24.10.2014 uczniowie ZSP Nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie wzięli udział w szeregu działań związanych z obchodami OTK. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy.

W ramach tego przedsięwzięcia w szkole odbyły się m. in. wykłady prowadzone przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Zarządzania Ochrony Pracy w Katowicach. Pani Ewa Walewska opowiedziała uczniom o tworzeniu dokumentów aplikacyjnych i przedstawiła sposoby przygotowania się do spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Od 20 do 22.10 uczniowie urozmaicali przerwy prezentacjami multimedialnymi. Tematyka przedstawianych treści dotyczyła m.in. planowania ścieżki kariery zawodowej czy rozmowy kwalifikacyjnej.

Największą jednak atrakcją okazały się wizyty w dużych i małych przedsiębiorstwach działających na terenie naszego miasta. Firmy został dobrane tak, aby korespondowały z kierunkami kształcenia w naszej szkole. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się pracy m.in. w sklepach, serwisach samochodowych czy salonach fryzjerskich. Młodzież zwróciła uwagę na to, że wiedza, którą zdobywają w szkole mogła zostać wykorzystana w praktyce. Uczniowie wykonywali różne przydzielone im zadania. W sklepach zajmowali się obsługą klientów, wprowadzaniem towaru do systemu komputerowego, obsługiwali terminale i kasy. W zakładach mechanicznych dokonywali przeglądu samochodów, mogli do tego wykorzystać nowoczesny sprzęt i narzędzia. W salonach fryzjerskich uczennice obsługiwały klientki, farbowały, czesały fryzury.

Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że taki dzień praktyki był dla nich fantastycznym przeżyciem. Wyrazili również nadzieję na to, że będą mogli w przyszłości jeszcze raz w takim przedsięwzięciu uczestniczyć.

Anita Marcisz, Monika Rech, Sylwia Szykuła

foto_001

foto_015

foto_013

foto_012

foto_011

foto_009

foto_008

foto_007

foto_006

foto_005

foto_004

Reklamy